Annons
Hotell Packhuset

GAIS - Kalmar FF


GAIS
2 - 2 (1-1)

Kalmar FF
  • 50 Bollinnehav 50
  • 9 Avslut totalt 16
  • 2 Avslut på 3
  • 16 Frispark 13
  • 9 Hörnor 8
  • 5 Offside 2

Matchfakta

  • Datum söndag 25 april kl.15:00
  • Arena Gamla Ullevi
  • TV Canal +
  • Webbradio Lyssna
  • Domare
  • HD: Magnus Ahlsén
  • AD1: Mehmet Culum
  • AD2: Tobias Wärn
  • 4D: Bojan Pandzic

Matchhändelser

  • 15
    min
    Byte: Mattias Johansson (UT) - Marcus Lindberg (IN)
  • 17
    min
    MÅL! Självmål
  • 20
    min
    Gult kort: Daniel Mendes
  • 44
    min
    MÅL! Tobias Eriksson
  • 66
    min
    MÅL! Wanderson
  • 72
    min
    Byte: Ricardo Santos (UT) - Abiola Dauda (IN)
  • 77
    min
    Byte: Daryl Smylie (UT) - Marcel Sacramento (IN)
  • 93
    min
    MÅL! Marcel Sacramento

Uppställning (4-3-3)

Avbytare:

Matchrapport

I en händelserik match krigade Kalmar FF sig till en sen kvittering. Trots det kändes det ändå inte tillräckligt tillfredsställande. Åter vad man det bättre laget, men man fortsätter att bjuda på mål och bränner sina straffar i avgörande lägen.

Med en nykomponerad backlinje som skulle bli lite snabbare där Stefan Larsson och Joakim Lantz fick ta den centrala delen gav Nanne hopp om tre poäng och Kalmar fick direkt ett bra frisparksläge som bara gav ett inkast. Kalmar fortsatte sedan att möta Gais uppspel tidigt på deras planhalva.

Matchens första chans fick Ricardo Santos som löpte i djupled och var nära att komma igenom, bollen bröts dock i sista sekunden till hörna och han var åter nära minuten senare via en nick som strök Jankulovskis vänstra stolpe och GAIS försvarsspel visade på flera brister när Kalmar enkelt kom fram till bra chanser där Daniel Mendes hade den bästa.

Sedan kom kallduschen när Mattias Johansson var tvungen att byta efter 16 minuter och ersättaren Marcus Lindberg försökte slå bort ett inlägg vid sin första bollkontakt. Nu nådde den till Petter Wastå som av en obegriplig anledning tappar in bollen av egen förmåga och återigen bjöd vi på nya mål till motståndaren. Heder dock till denna duktiga målvakt som i paus aldrig försökte förklara bort sin fadäs när han blev intervjuad.

Offensiven fortsatte dock att vara riktigt bra när man vann boll vid närkamper och man skapade anfall. Tyvärr saknades den där riktiga udden för att det skulle bli tillräckligt farligt. Gais däremot var i princip uddlösa och sökte mest långbollar till Wanderson och det var på en av dessa som Wastå åter höll på att bjuda på en farlig målchans sedan han tappat bollen.

Kalmars tryck ökade sista 10 minuterna där Daniel Mendes var Kalmars bäste spelare och mycket av anfallen gick via hans fötter och Kalmar kvitterade fullt välförtjänt med bara någon minut kvar. Santos vann en nickduell fram till Daniel Mendes och Kalmar fyllde på med många i straffområdet och först via brassens inlägg längs marken var Tobias Eriksson och med sitt andra mål för säsongen stötte in 1-1 och Kalmar fick även chanser via Ricardo Santos och Stefan Larsson innan det blåstes för halvtidsvila.

Inför andra hade Gais säkert fått order om att fylla på med fler folk framåt och de vad precis vad vid såg en liten tempoökning och Kalmar fick inte den tid man hade i första att vända och hitta sina medspelare. Kalmar var sedan nära via en hörna som Gais rensade strax före sin mållinje. I Gais handlade åter om Wanderson som ofta blev ett hot när han fick ytor nära Kalmars straffområde. Kalmar fortsatte dock har mest boll och man hade fler alternativ i sitt anfallsspel och intentionerna var flera gånger goda, tyvärr förstörde den dåliga planen bra möjligheter när man kom i samlad trupp mot Gais-målet.

Kalmar tilldelades sedan en solklar straff i den 65:e minuten sedan Ricardo Santos kapades efter det att Gais haft en hörna. Tyvärr tog Jankulovski revansch och räddade Daryl Smylies ganska beskedliga straff. Dålig vinkel och lagom höjd alltså ingen bra straff. Sedan straffades Kalmar dubbelt när Wanderson fick yta nära straffområdet i anfallet efter och sköt hårt och distinkt bollen förbi Wastå och vi hade 2-1 till Gais.

Detta kan knäcka även de bästa och Kalmar blev något förhandlingsförlamade och Gais styrde sedan lite som de ville.

Med dryga kvarten kvar när Abiola Dauda ersatte Santos försökte Nanne får fart på sina spelare, något man inte såg speciellt mycket av. Ett kompakt Gaisförsvar avstyrde Kalmars försök ganska enkelt med ett undantag som gav en hörna med en minut kvar som blev ofarlig. I slutet blev det annars mest en parodi när Gaisare låg på planen och plågades av kramper och försökte få tiden att gå.

Nu lönades som tur var inte denna fula typ av knep  när Wastå via en utspark hittade fram till Abiola Dauda som vann duellen i luften och när Jankulovski räddat Mendes skott följde Sacramento upp returen och kvitterade till 2-2. Lättnad, glädje, rättvisa orden kunde varit många som jag kände när Kalmar spelade sin femte oavgjorda match för säsongen och det är viktigt att påminna, fyra bortamatcher och ännu ingen förlust.

Även att laget inte har vunnit än hoppas jag att denna senare kvittering som gav en poäng stärker laget så att trepoängaren kommer på onsdag mot Örebro.

Nanne Bergstrand efter matchen:
- Jag tycker vi svarar för en helt ok prestation men vi tappar innermittfältet under de sista 25 minuterna. Sett över hela matchen så tycker jag att vi tar ett klart steg framåt men däremot så har vi fortsatt problem med de individuella misstagen.

Skribent: Anders Rockström

Anfallare

11

Spetsgruppen

31
Annons
Teckna FF-El

Replica 2010 Kallskänken

Kallskänken
Säsongskortet

Erikshjälpen