Helsingborgs IF - Kalmar FF Tipselit

Helsingborgs IF

Kalmar FF
Matchfakta
- Datum Fredag 30 juli kl.16:00
- Arena Norrvalla IP
Matchhändelser
- 02
min MÅL! Johannes Lagesson - 03
min MÅL! Måns Söderqvist - 25
min MÅL! Christopher Christensson - 39
min MÅL! Christopher Christensson - 55
min MÅL! Erik Hoang - 65
min Byte: Erik Hoang (UT) - Oskar Drott (IN) - 70
min Byte: Max Axelsson (UT) - Ludvig Axelsson (IN) - 78
min MÅL! Helsingborgs IF - 85
min Byte: Mattias Jung (UT) - Melker Hallberg (IN) - 85
min Byte: Måns Söderqqvist (UT) - Oliver Bohman (IN) - 85
min Byte: Christopher Christensson (UT) - Fredrick Rosqvist (IN) - 85
min Byte: Mattias Pavic (UT) - Philip Conradsson (IN)
Matchrapport
Efter en mindre bra avslutning på vårsäsongen fick det unga FF-laget fick en kanonstart på höstsäsongen när man besegrade Helsingborgs IF med 5-1 på bortaplan i Juniorallsvenskan Elit Södra.
Den på förhand svåra bortamatchen mot HIF blev allt annat än svår för det unga FF-laget som gjorde en kanonmatch. Johannes Lagesson gav KFF ledningen efter två minuter och minuten senare kunde Måns Söderqvist öka på ledningen till 2-0.
Det unga FF-laget kontrollerade spelet och när Christopher Christensson gör 3-0 efter 25 minuter är HIF ett slaget lag. C.C hinner att bli tvåmålsskytt då han även göra 4-0 innan den första halvleken är över.
Tipselitkillarna fortsätter att ta tag i taktpinnen i början av den andra halvleken och dominerar större delar av spelet. I den 55:e minuten kan Erik Honag sätta 5-0 och även om det unga FF-laget hade bud på fler mål är det HIF som får sista ordet i matchen då man reducerar till 1-5 i den 78:e minuten.
Det unga FF-laget befäster efter kvällens seger mot HIF sin tredje plats i serien. I nästa omgång för det unga FF-laget väntar BK Häcken. Den matchen spelas lördagen den 7 augusti på Fredriksskansk b-plan.
Jens Nilsson efter matchen
- Vi gör en riktigt bra match i dag där vi är aggressiva i vårt försvarsspel och skapar många bra chanser genom ett hotande djupledsspel med många genomtänkta kombinationer.
KFF ställde upp med följande lag:
Sebastian Feddersen
Mattias Pavic - Rasmus Sjöstedt - Johannes Lagesson - Max Axelsson
Måns Söderqvist - Oskar Borgh - Mattias Jung - Anton Agebjörn
Erik Hoang - Christopher Christensson
Ersättare:
Philip Conradsson
Ludvig Axelsson
Melker Hallberg
Oliver Bohman
Fredrick Roskvist
Alexander Hellborg
Oskar Drott











