Nr 8

Publicerades Thursday, 24 October, 2013 21:28

Henrik Rydströms tröjnummer pensioneras

Inför flytten till Guldfågeln Arena kände Kalmar FF att det var oerhört viktigt att på ett bra sätt få med föreningens stolta historia till vår nya hemmaarena. Genom Wall of Fame skapades en modell för hur de spelare och ledare som varit allra viktigast i Kalmar FF:s drygt 100-åriga historia skulle uppmärksammas och presenteras för vår publik och medlemmar. Tanken var att hitta en enhetlighet i hur föreningen visar sin uppskattning till de mest centrala personerna i Kalmar FF genom åren.

En kommitté utsåg inför premiären på Guldfågeln Arena i april 2011 totalt 17 medlemmar i den ursprungliga Wall of Fame. Därefter utsågs ifjol Håkan Lindqvist och Kenneth Bojstedt som nya medlemmar. Under 2013 har Kalmar FF:s styrelse formaliserat ansvaret för Wall of Fame ytterligare genom att skapa "Kalmar FF:s historiska akademi", bestående av en samling initierade Kalmar FF-personer med väldigt stor kunskap om föreningens historia.

Efter de senaste dagarnas engagerade reaktioner från många av Kalmar FF:s medlemmar och supportrar fattade idag föreningens styrelse ytterligare ett principbeslut gällande hur trotjänare ska uppmärksammas och hyllas. Principbeslutet lyder:

"Om en spelare vid tidpunkten då han avslutar sin karriär har spelat flest matcher i Kalmar FF:s historia, skall hans tröjnummer inte användas i framtiden i föreningens A-lag."

Inför säsongsstarten 2014 ska Henrik Rydströms och Johny Erlandssons tröjor ramas in och hängas upp på ett lämpligt ställe på Guldfågeln Arena.

Fler nyheter

Rafinha klar för Kalmar FF

Ytterligare ett nyförvärv klart
Jan 18
Rafinha klar för Kalmar FF

Jens Nilsson förlänger avtalet med Kalmar FF

Nytt avtal för KFF:s utvecklingschef
Jan 18
Jens Nilsson förlänger avtalet med Kalmar FF

"Föreningen ligger mig varmt om hjärtat"

Lucas Nilsson klar som ny sportchef för KFF ungdom
Jan 16
"Föreningen ligger mig varmt om hjärtat"

"Vi vet i dagsläget inte hur allvarlig skadan är"

Gbenga Arokoyo skadad på träning
Jan 16
"Vi vet i dagsläget inte hur allvarlig skadan är"

Bilder från tisdagens träning

Bildspel från Gasten IP
Jan 15
Bilder från tisdagens träning

Träningsschema v.3

Veckans träningstider för A-laget
Jan 14
Träningsschema v.3

"Glädjande att samtliga spelare är i träning"

Intervju med Kalmar FF:s fystränare Fredrik Carlén
Jan 14
"Glädjande att samtliga spelare är i träning"

Rasmus Elm förlänger kontraktet!

Mittfältsstjärnan klar för ny säsong i KFF
Jan 13
Rasmus Elm förlänger kontraktet!

TV: Studio Kalmar FF träffar Piotr Johansson

Intervju med ett av årets nyförvärv
Jan 07
TV: Studio Kalmar FF träffar Piotr Johansson