Nr 8

Publicerades Thursday, 24 October, 2013 21:28

Henrik Rydströms tröjnummer pensioneras

Inför flytten till Guldfågeln Arena kände Kalmar FF att det var oerhört viktigt att på ett bra sätt få med föreningens stolta historia till vår nya hemmaarena. Genom Wall of Fame skapades en modell för hur de spelare och ledare som varit allra viktigast i Kalmar FF:s drygt 100-åriga historia skulle uppmärksammas och presenteras för vår publik och medlemmar. Tanken var att hitta en enhetlighet i hur föreningen visar sin uppskattning till de mest centrala personerna i Kalmar FF genom åren.

En kommitté utsåg inför premiären på Guldfågeln Arena i april 2011 totalt 17 medlemmar i den ursprungliga Wall of Fame. Därefter utsågs ifjol Håkan Lindqvist och Kenneth Bojstedt som nya medlemmar. Under 2013 har Kalmar FF:s styrelse formaliserat ansvaret för Wall of Fame ytterligare genom att skapa "Kalmar FF:s historiska akademi", bestående av en samling initierade Kalmar FF-personer med väldigt stor kunskap om föreningens historia.

Efter de senaste dagarnas engagerade reaktioner från många av Kalmar FF:s medlemmar och supportrar fattade idag föreningens styrelse ytterligare ett principbeslut gällande hur trotjänare ska uppmärksammas och hyllas. Principbeslutet lyder:

"Om en spelare vid tidpunkten då han avslutar sin karriär har spelat flest matcher i Kalmar FF:s historia, skall hans tröjnummer inte användas i framtiden i föreningens A-lag."

Inför säsongsstarten 2014 ska Henrik Rydströms och Johny Erlandssons tröjor ramas in och hängas upp på ett lämpligt ställe på Guldfågeln Arena.

Fler nyheter

U21: Förlust mot BK Häcken

Tung förlust i seriepremiären
Mar 18
U21: Förlust mot BK Häcken

U21: Dags för seriepremiär

Kalmar FF U21 tar sig an BK Häcken på Gasten IP
Mar 18
U21: Dags för seriepremiär

"Första halvlek är en av de bättre insatserna i år"

Magnus Pehrsson efter segern mot GIF Sundsvall
Mar 16
"Första halvlek är en av de bättre insatserna i år"

Seger mot GIF Sundsvall

Mahmoud Eid och Rasmus Elm målskyttar
Mar 16
Seger mot GIF Sundsvall

Truppen mot GIF Sundsvall

Inför morgondagens match i Stockholm
Mar 15
Truppen mot GIF Sundsvall

Imorgon släpps biljetterna till premiärfesten!

Biljettsläpp under torsdagen
Mar 13
Imorgon släpps biljetterna till premiärfesten!

KFF i samarbetsavtal med Oskarshamns AIK

Edqvist och Ahl Holmström blir en del av ett föreningsutvecklande samarbetsavtal
Mar 13
KFF i samarbetsavtal med Oskarshamns AIK