Nr 8

Publicerades Thursday, 24 October, 2013 21:28

Henrik Rydströms tröjnummer pensioneras

Inför flytten till Guldfågeln Arena kände Kalmar FF att det var oerhört viktigt att på ett bra sätt få med föreningens stolta historia till vår nya hemmaarena. Genom Wall of Fame skapades en modell för hur de spelare och ledare som varit allra viktigast i Kalmar FF:s drygt 100-åriga historia skulle uppmärksammas och presenteras för vår publik och medlemmar. Tanken var att hitta en enhetlighet i hur föreningen visar sin uppskattning till de mest centrala personerna i Kalmar FF genom åren.

En kommitté utsåg inför premiären på Guldfågeln Arena i april 2011 totalt 17 medlemmar i den ursprungliga Wall of Fame. Därefter utsågs ifjol Håkan Lindqvist och Kenneth Bojstedt som nya medlemmar. Under 2013 har Kalmar FF:s styrelse formaliserat ansvaret för Wall of Fame ytterligare genom att skapa "Kalmar FF:s historiska akademi", bestående av en samling initierade Kalmar FF-personer med väldigt stor kunskap om föreningens historia.

Efter de senaste dagarnas engagerade reaktioner från många av Kalmar FF:s medlemmar och supportrar fattade idag föreningens styrelse ytterligare ett principbeslut gällande hur trotjänare ska uppmärksammas och hyllas. Principbeslutet lyder:

"Om en spelare vid tidpunkten då han avslutar sin karriär har spelat flest matcher i Kalmar FF:s historia, skall hans tröjnummer inte användas i framtiden i föreningens A-lag."

Inför säsongsstarten 2014 ska Henrik Rydströms och Johny Erlandssons tröjor ramas in och hängas upp på ett lämpligt ställe på Guldfågeln Arena.

Fler nyheter

Seger mot Nordsjälland

Fyra olika målskyttar i dagens träningsmatch
Jun 25
Seger mot Nordsjälland

"Det blir en viktig match inför den allsvenska återstarten"

Magnus Pehrsson inför morgondagens träningsmatch mot FC Nordsjälland
Jun 24
"Det blir en viktig match inför den allsvenska återstarten"

Hajdari poängräddare för U19-laget mot IF Elfsborg

En poäng på Borås Arena
Jun 20
Hajdari poängräddare för U19-laget mot IF Elfsborg

Seger mot Hammarby i Kosta

Ahl-Holmström segerskytt
Jun 19
Seger mot Hammarby i Kosta

Startelvan mot Hammarby IF

Inför kvällens match på Ekevallen
Jun 19
Startelvan mot Hammarby IF

Magnus Pehrsson inför onsdagens match mot Hammarby IF

"Det blir ett bra tillfälle att få många i spel mot en allsvensk konkurrent"
Jun 18
Magnus Pehrsson inför onsdagens match mot Hammarby IF

FF-kalendern v.25

Veckans träningar + matcher
Jun 17
FF-kalendern v.25

U19: Oavgjort mot Helsingborgs IF

Isak Jansson målade i kryssmatch
Jun 16
U19: Oavgjort mot Helsingborgs IF

Allsvenskan omg. 23-28 fastställd

Tider och datum för KFF:s matcher under hösten
Jun 14
Allsvenskan omg. 23-28 fastställd

Anmälan Kalmar FF Fotboll Camp 2019

Anmäl öppen för sommarens fotbollscamp
Jun 13
Anmälan Kalmar FF Fotboll Camp 2019