Truppen mot Djurgårdens IF

Publicerades Sunday, 21 July, 2019 13:22

Imorgon, måndag, är det dags för omgång 16 i Allsvenskan när Kalmar FF tar emot Djurgårdens IF kl.19.00. Laget tränade under söndagen det sista passet inför matchen och Magnus Pehrsson har tagit ut en 20-mannatrupp.

Lagen möttes senast i Allsvenskan den 1 juli på Tele2 Arena där Djurgården drog det längsta strået och kunde avgöra matchen med två mål i slutskedet. Imorgon är det dags för ny match med nya förutsättningar.
-  Vi möter ett starkt lag där många håller Djurgården som favorit inför matchen. Vi ska nyttja läget som underdog och släppa loss, tro på oss själva och jobba stenhårt för att nå ett bra resultat, säger Magnus Pehrsson inför matchen. 

Till morgondagens match har Kalmar FF fyllt på laget med mittfältaren Samuel Adrian som lånas in från Malmö FF. En spelare man hoppas mycket på under höstsäsongen. 
- Det är en spelare som jobbar väldigt hårt och kombinerar det med en bra passningsfot. Han har en stor vilja att spela bollen framåt och vi hoppas att det kan ge oss en skjuts i det kollektiva beteendet som vi jobbat med länge. 

Rasmus Elm klev av senast mot AFC Eskilstuna med en känning i ena knät. Veckans träningar har dock varit positiva och mittfältaren är redo för spel till måndagens match. Även Nils Fröling har lämnat klartecken efter problem med ljumsken. 
- Rasmus har tränat för fullt lördag och söndag och finns med i truppen. Även Nils har stegrat sin träning i veckan och tränat fullt fredag, lördag och söndag. 

Truppen mot Djurgårdens IF
Samuel Adrian
Alexander Ahl-Holmström
Fidan Aliti
Viktor Agardius
Chima Akas
Papa Diouf
Rasmus Elm
Viktor Elm
Nils Fröling
Carl Gustafsson
Herman Hallberg
Lucas Hägg-Johansson
Henrik Löfkvist
Isak Magnusson
Maxwell
Viktor Noring
York Rafael
Rafinha
Romario
Måns Söderqvist

Ej uttagningsbara
Emin Nouri (Avstängd)
Piotr Johansson (Lår)
Filip Sachpekidis (Lår)
Johan Stenmark (Knä)
Gbenga Arokoyo (Hälsena)

Information till besökare inför morgondagens match
Innan avspark imorgon kommer det hållas en tyst minut för att hedra bortgångne Johanna Brolin. Sedan många år tillbaka har hon varit en väldigt omtyckt vän och kollega som med stort KFF-hjärta alltid jobbat för föreningens bästa. 2007 blev hon invald i Kalmar FF:s styrelse och mottog, tio år senare, i samband med sin avgång föreningens förtjänsttecken. På samma årsmöte valdes hon sedan in i föreningens valberedning, där hon fortfarande var aktiv

Utanför arenan kommer även Team Rynkeby God Morgon finnas på plats innan matchen för att samla in pengar till Barncancerfonden. Det går även bra att swisha sitt bidrag redan idag på numret 123- 0240085. Tillsammans kan vi göra skillnad! 

Fler nyheter

Karl Holst klar för ytterligare ett år

Viktig pusselbit på plats inför 2020
Nov 15
Karl Holst klar för ytterligare ett år

Gruppspelet lottat i Svenska Cupen

KFF ställs mot AIK, ÖIS och J-Södra
Nov 11
Gruppspelet lottat i Svenska Cupen

Kontraktet säkrat på Guldfågeln Arena!

KFF klart för Allsvenskan 2020
Nov 10
Kontraktet säkrat på Guldfågeln Arena!

Truppen mot IK Brage

Inför söndagens match
Nov 09
Truppen mot IK Brage

Stort intresse för söndagens kvalmatch

Köp din biljett till söndagens match
Nov 08
Stort intresse för söndagens kvalmatch

Nils Fröling i blågult

KFF-spelare i U21-landslaget
Nov 07
Nils Fröling i blågult

Seger i första kvalmatchen

Herrem och Fröling målskyttar
Nov 06
Seger i första kvalmatchen

Information till dig som ska stötta Kalmar FF i Borlänge

Supporterinformation från KFF:s SLO
Nov 06
Information till dig som ska stötta Kalmar FF i Borlänge

Truppen mot IK Brage

Inför onsdagens kvalmatch
Nov 05
Truppen mot IK Brage